Úvodníky

2. 9. 2015

Tereza z Davle, Christian Tode. Aleš Rejl. Tereza Šťovíčková, Lucie Jarešová. Znáte ta jména?

U dvou prvně zmiňovaných fotografů dám ruku do ohně, že jejich fotografie jste už někdy viděli. Co viděli – ty fotky se vám zaryly do vaší paměti, do vašich snů! Jen o tom ještě teď nevíte!

Tereza z Davle a Christian Tode, podle mého názoru fotografové, jejichž dílo patří do zlatého fondu ČESKÉ FOTOGRAFIE. Fotografie – akty těchto dvou fotografických osobností, bych si přál, aby mi doma visely na mé bílé obývákové zdi.

Pak je tu pan Aleš Rejl a jeho středoformáty a velkoformáty. S kamerou na zádech za lovem poetických snímků.

Myslím, že o Tereze Šťovíčkové ještě hodně uslyšíme!!! Její fotografie, to je směs Josefa Koudelky, Cartiera Bressona, Karla Cudlína… Být při tom, když Tereza fotí, to je síla. Ta energie – ta absolutní fascinace a oddanost fotografii!

Lucie Jarešová jako by patřila do rodiny Josefa Sudka. Její zátiší, tam opravdu „hraje hudba“.

A je mi ctí, že vám prostřednictvím našeho webu můžeme představit právě tyto umělce a hlavně jejich fotografie! Klasické, černobílé. Krásné.

S novými jmény přichází take grafická, designová a obsahová úprava webu.

Zaměřujeme se na informace o jednotlivých fotografiích – vytváříme co možná nejpodrobnější historii vzniku každé fotografie – DNA fotografie.

Hezké fotografické babí léto.

18. 1. 2015

Kdo je to Josef Sudek?

Na tuto otázku se většinou ptají studenti, když začnu mluvit o tomto legendárním fotografovi. Když je pak seznámím s jeho prací – černobílými fotografiemi z kterých doslova „hraje hudba a čiší poezie“, jsou šokováni a fascinováni tím, že někdo v naší zemi byl schopen stvořit taková umělecká díla.

Připadá mi to trochu, jako když ve stodole máme pod senem staré nepoužívané Maserati a po dvaceti letech otočíme klíčkem a motor okamžitě naběhne a tak krásně vrní! A my se divíme…

Když přiletíte do San Francisca, tak vás hned na letišti přivítá obrovská černobílá panoramatická fotografie se slovy: „Vítejte v kraji Ansela Adamse!“ Tam i malé dítě ví, kdo byl legendární fotograf Ansel Adams. Zkuste se kohokoliv v ČR zeptat, zda ví, kdo byl Josef Sudek…

27. 12. 2014

Kdo je to Vivian Maier?

Americká chůva s francouzským přízvukem celý život na krku nosila fotoaparát Rolleiflex 6 × 6, aby zachycovala každodenní život. Své fotografie nikomu neukazovala, většinu svých filmů ani nevyvolala. Zemřela jako zapomenutý a osamělý člověk. Až mladý fotograf, nadšenec a historik fotografie John Maloof koupil „její bednu negativů a poznámek“ a vydal se na vzrušující cestu hledat odpověď na otázku Kdo je Vivian Maier??? I vy můžete být svědky toho úžasného objevu!!! Podívejte se na stránky: www.vivianmaier.com

Podívejte se na dokumentární film: Finding Vivian Maier. Ty fotografie jsou úžasné, dechberoucí, mistrovské. Ty fotografie jsou černobílé. Klasické.

30. 9. 2014

Máme se dobře či špatně? Jsme šťastní či nešťastní? Těžko říct, závisí na úhlu pohledu. Někomu stačí málo (a má přitom docela hodně), jiný se pořád trápí, co nemá a co nemůže mít. Je zajímavé, jaké obrazy či fotografie mají lidé na zdech svých domovů. Přijdete do neznámého prostředí a první dojem, který si může utvořit o majiteli nemovitosti, ve vás asociují obrázky, které vidíte na zdi. Nechci tvrdit, že první dojem je správný, nicméně můžete jím zaujmout neznámého pozorovatele. Ten první (a zároveň jedinečný) dojem může vzniknout ve vaší kanceláři, v čekárně u lékaře, v obýváku doma… Subjektivně mi přijde zajímavé a zvláštní, jak někteří bohatí lidé mají nevkusně zařízené vlastní zdi. A často jsem překvapen, že ve skromné domácnosti nacházím na zdi opravdové perly. Pokud se na vaší zdi rozhodnete pro černobílou fotografii, rádi Vás budeme na inspirovat. Vážíme si každého vašeho kliknutí. Zájmu, který o nás projevíte, který projevíte o fotografii.